UA

До всіх публікацій

Чи потрібні права на мопед в Україні: особливості керування двоколісним транспортом

30 гру 2023
В автошколі учням запропоновано різні категорії на вибір, у тому числі й категорію «А», що дозволяє керувати двоколісними видами транспорту. У цей перелік входять різні види мопедів, мотоциклів, які прийнято розрізняти за потужністю – кількістю кубиків. Залежно від потужності двигуна – ДВЗ або електродвигуна, діють різні умови та вимоги щодо правил водіння.

Чи потрібні права на скутер 49 кубів в Україні

У категорію двоколісного транспорту до 49 кубиків входять різні мопеди та скутери. Часто такий транспорт вважається першим, на якому майбутній водій проходить усі тренування з метою подальшої покупки потужніших видів – мотоциклів. Але водії скутерів та мопедів також пересуваються міськими дорогами, а тому є повноцінними учасниками дорожнього руху. Отже виникає питання: чи потрібні права на скутер 49.9 кубів? Потрібні – це є обов'язковою умовою. Адже водій повинен знати та розуміти всі ПДР, щоб забезпечити безпечне керування транспортом, не допускаючи ймовірності ДТП. Щоб керувати мототехнікою до 50 кубів, знадобиться отримати права категорії «А1».

Чи потрібні права на скутер у 2024 році

Незважаючи на те, що їздити на скутері набагато легше і простіше, ніж автомобілем, це повноцінний транспортний засіб, для якого потрібно отримати посвідчення. Вибір категорії, прав залежить від потужності:
 • Якщо встановлено ДВЗ 50 кубів і менше, електродвигун до 4 кВт, тоді потрібно буде відкрити «А1».
 • Якщо встановлено ДВЗ від 50 кубиків або електродвигун від 4 кВт, буде потрібно категорія «А».
Тому у 2024 році правила та вимоги для власників скутерів залишаються незмінними та вимагають попереднього отримання прав, щоб сісти за кермо та користуватися міськими дорогами, трасою.

На яких мотоциклах можна їздити без прав України

Для керування будь-якими двоколісними транспортними засобами, незалежно від потужності двигуна, знадобиться попереднє отримання прав. Винятком із правил є спортивні та гоночні мотоцикли, для керування яких посвідчення водія не знадобиться. Це пов'язано з тим, що експлуатація такого транспорту здійснюється бездоріжжям або спеціально обладнаними трасами. Такі мотоцикли застосовують для тренувань, змагань або як хобі, захоплення.

Зі скількох можна отримати права на мотоцикл

Згідно з українськими законами, вперше сісти за кермо двоколісного транспортного засобу, щоби виїхати на дорогу, можна з 16 років. Проте розпочати навчання їзді на скутері чи мопеді до 50 кубів вдасться вже з 14 років. У такому віці можна навчатися лише на спеціальних закритих майданчиках. Таким чином, отримати права на мотоцикл вдасться вже у 16 років. Основна умова для допуску на міські дороги та траси – вміння керувати транспортом з урахуванням усіх правил дорожнього руху та успішне складання іспитів у СЦ МВС.

Особливості отримання прав на мопед чи мотоцикл

Для отримання своїх перших прав водія потрібно буде записатися в автошколу. Навчання триває протягом 2-2,5 місяців, залежно від обраної програми – кількості годин теорії та практики. Під час вивчення теорії майбутні водії проходять:
 • Знайомство з внутрішнім пристроєм та особливостями конструкції двоколісних транспортних засобів. Важливо розуміти, які основні системи та механізми існують, за що вони відповідають під час керування автомобілем, як правильно обслуговувати транспорт, своєчасно реагувати на різні поломки.
 • Правила надання першої медичної допомоги під час ДТП, основи поведінки за ДТП, при поломці транспорту.
 • Усі ПДР.
 • Дорожню розмітку, знаки, відпрацювання умінь швидкої реакцію знаки під час руху.
 • Основи безпечної їзди, контраварійного водіння за будь-яких ситуацій на дорозі.
Паралельно з вивченням теорії проходять і практичні заняття, які організовані на мотодромі – спеціальному майданчику. Усі тренування проходять лише на мотодромі, адже під час навчання виїжджати на дороги заборонено: керувати мопедом чи мотоциклом без прав не можна, а інструктор не зможе контролювати поведінку, дію учня у потоці транспортних засобів.

Як успішно скласти іспит з першого разу та отримати права

Щоб здати теоретичну частину, майбутній водій має відповісти на 20 питань, а практична частина проходить виключно на мотодромі. Відбувається збір кількох груп і кожен із учнів у порядку черги виконує наступні вправи:
 1. Виконання маневрів в умовах обмеженого вільного простору: габаритний коридор, вісімка, змійка, маневрування на швидкості.
 2. Правильне та акуратне паркування, виїзд зі стоянки.
 3. Правильна зупинка.
На виконання кожного елемента учневі автошколи буде виділено певну кількість часу.

Чи потрібні права на мопед в інших країнах

Багато українців, вирушаючи за кордон, цікавляться можливістю управління мопедами, мотоциклами. Однак правила використання скрізь різні і залежать від законів конкретної країни. Наприклад, існують країни, де мопеди належать до групи легких видів двоколісного транспорту, якими можна керувати без прав. Але в такий список потрапляють мопеди з невеликим за потужністю двигуном і суттєвим обмеженням щодо максимальної швидкості розгону. Більшість європейських країн вимагають обов'язкової наявності прав, щоб сісти за кермо мопеда:
 • У Польщі будуть потрібні права категорії «АМ», щоб керувати мопедом до 50 кубиків і можливістю розганятися не вище 45 км/год.
 • У Німеччині не знадобиться обов'язкове застосування прав для мопедів з максимальною швидкістю до 25 км/год.
Тому перед поїздкою за кордон слід ознайомитися з правилами та законами з метою унеможливити їх небажане порушення: чи знадобляться права на мопед чи можна керувати двоколісним транспортом без них.
Подібні статті
16 тра 2024
Сліпа зона автомобіля
Перед виїздом на проїжджу частину кожен водій повинен подбати про те, щоб забезпечити собі максимальний огляд з усіх боків автомобіля. Така підгот ...
Читати далі
16 тра 2024
Як здати на права в Україні у 2024 році
Наявність автомобіля - гостра необхідність для кожної сучасної людини. З цієї причини все більша кількість українців приймають рішення <a href= ...
Читати далі
26 лют 2024
Зі скількох років можна здавати на права
<a href="https://stolica.com.ua/uslugi/podgotovka-na-kategoriyu-a/">Категорія «А»</a> надає можливість керувати різними двок ...
Читати далі
Знижка
5000 грн
Залишіть заявку та отримайте знижку 5000 грн.

Cropped picture of young man on scooter outdoors.