UA

До всіх публікацій

Категорії водійських прав: на яку категорію навчають у автошколі?

01 лют 2024
Згідно з сучасною статистикою, практично кожен третій є водієм та власником певного виду транспортного засобу. На даний момент відомо більше 6 різних категорій в автошколі, які можна відкрити з урахуванням певного списку важливих умов: починаючи з вікових обмежень до інших додаткових вимог. Але при цьому в Україні регулярно переглядають правила здобуття певної категорії, щоб сформувати суспільство водіїв-професіоналів.

Які категорії прав запропоновані в Україні

Усі категорії прав в Україні, актуальні на 2023 рік, заведено класифікувати з урахуванням певних видів ТЗ. Сьогодні в автошколі учням запропоновано:
  • категорія Б для легкових автомобілів;
  • категорія для мотоциклів;
  • категорія Е для буксирування важких причепів;
  • категорія Д для автобусів;
  • категорія для вантажних автомобілів;
  • категорія В1 для квадроциклів.
Щоб зробити правильний вибір і записатися в автошколу на необхідну категорію, буде потрібно детальне розшифрування категорій прав водія в Україні з урахуванням актуальних вимог до майбутніх водіїв.

Умови набуття прав категорії В (Б)

Розглядаючи всі категорії прав в Україні, ця категорія вважається найбільш затребуваною. Її відкриття можливе з 18 років і дозволяє їздити на легкових машинах з АКПП або МКПП, які:
  • мають масу до 3,5 т;
  • мають до 8 пасажирських місць (9 місце вважається водійським).
Якщо водій відкрив категорію В, навчаючись на автомобілі з коробкою автомат, у його посвідченні водія стоятиме відповідна позначка – код «78». Цей код вказує на право керувати машинами виключно з автоматичною коробкою передач (АКПП).

Умови набуття прав категорії В1

Така категорія дозволяє здійснювати керування квадроциклами, трициклами та іншими транспортними засобами з 3-4 колесами, максимальна вага яких не перевищує 400 кг. Крім того, зазначають й інші умови:
  • вік водія – від 18 років та старше;
  • об'єм встановленого двигуна – до 50 см3.
При цьому варто пам'ятати, що за наявності відкритої водійської категорії Б (В) заборонено керувати всіма транспортними засобами, які потрапляють під категорію В1 і навпаки.

Умови набуття прав категорії А

Права категорії А можна отримати починаючи з 16 років. В результаті водії мають можливість керувати мотоциклами з бічним причепом або без причепа. Під таку категорію потрапляють мотоцикли з:
  • двигуном потужністю від 50 см3;
  • електродвигуном потужністю від 4 квт.
Однак варто пам'ятати один важливий нюанс: якщо знадобиться керувати мотоциклом з об'ємом двигуна 350 см3 і вище, важливо дочекатися 18 років. За законом навіть за наявності вже відкритої категорії А заборонено їздити мотоциклами з потужністю від 350 см3. Починаючи з 2013 року, в Україні з'явилася категорія А1, при відкритті якої можна керувати мопедами, моторолерами та іншими двоколісними транспортними засобами з 16 років. Умова одна – обсяг двигуна не повинен перевищувати 50 см3 або 4 кВт у випадку електродвигуна.

Умови отримання прав категорії С

Окремо наголошують на категорії прав в Україні, що дозволяють керувати вантажними автомобілями. Відкрити категорію С вдасться з 18 років з метою керувати фурами та іншими машинами масою від 7,5 т і вище. Причому немає обмежень «до», і навіть немає істотних обмежень по вазі вантажів. Єдина важлива умова: кількість пасажирів у вантажних автомобілях не повинна перевищувати кількості, яка була прописана в технічних характеристиках конкретного ТЗ.

Умови отримання прав категорії Д

Д – належить до категорії прав водія в Україні, які видаються лише з 21 року. Завдяки відкритій категорії вдасться керувати автобусами, виконуючи пасажирські перевезення між різними населеними пунктами та країнами. При цьому під цю категорію потрапляють транспортні засоби, кількість пасажирів у яких від 16 осіб і більше. Ще одна важлива умова до майбутнього водія – у нього має бути відкрита щонайменше одна з можливих категорій, а мінімальний досвід водіння має становити від трьох років.

Умови набуття прав категорії Е

Згідно з розшифровкою категорії прав із позначкою «Е», водій отримує можливість керувати МС з важкими причепами. Відкривати таку категорію необхідно окремо, оскільки керування будь-яким транспортом з причепом або без нього суттєво відрізняється. При цьому для вільного відкриття категорії Е буде потрібний мінімальний стаж в «основній» категорії – від 1 року і більше. «Основний» прийнято вважати ту категорію і той вид транспортного засобу, який надалі допоможе буксирувати причіп певного типу.

Терміни дії прав водія в Україні в 2023 році

Ознайомившись із позначенням категорій прав водія в Україні, не менш важливою інформацією є і терміни дії отриманого посвідчення. Згідно з останніми змінами в законодавстві, кожен випускник автошколи після успішного складання всіх іспитів отримує тимчасові права на 2 роки. Цей період дається водієві як «тренування»: якщо протягом 2 років водій не отримував штрафи за грубе порушення правил дорожнього руху, не був ініціатором ДТП, він зможе обміняти тимчасові права на постійні. Останні будуть видані терміном до 30 років.

Категорії та підкатегорії

На сьогодні відомо 6 основних категорій прав водія в Україні, в яких можуть бути передбачені окремі підкатегорії – одна або відразу дві. Такі підкатегорії вказують на можливість керувати транспортним засобом полегшеної версії на відміну від основної категорії. Це можуть бути ТС меншої вантажопідйомності, з меншими показниками потужності двигуна та інше. В автошколах найчастіше запропоновано 4 основні категорії:
  1. Категорія А для керування мотоциклами з підкатегорією А1 для керування мопедами, моторолерами та іншими полегшеними версіями та двоколісного транспорту.
  2. Категорія В для легкових автомобілів з підкатегорією В1 для керування квадрациклами та іншими полегшеними версіями та 3-4-колісного транспорту.
  3. Категорія для керування вантажними автомобілями, фурами масою від 7,5 т з підкатегорією С1 для керування середніми вантажними транспортними засобами вагою від 3,5 до 7,5 т.
  4. Категорія D для керування автобусами з місткістю від 16 пасажирів з підкатегорією D1 для керування мікроавтобусів з місткістю до 16 пасажирів + 1 місце водія.
Окремо представлені такі водійські категорії в Україні, як Т – для керування тролейбусами та трамваями, а також Е – для буксирування важких причепів.

Складання іспитів: нововведення 2023 року

Незалежно від обраної категорії, майбутні водії зобов'язані знати правила, що змінилися, складання іспитів у СЦ МВС та отримання прав:
  • Перший іспит з теорії учень складає відразу після завершення проходження теоретичної частини в автошколі. Допускається до двох помилок. Якщо помилок більше, учень не може розпочати практику водіння.
  • Другий іспит з практики водіння учень складає після занять на автодромі та відпрацювання навичок у потоці машин по місту.
Отримання прав та відкриття відповідної категорії здійснюється лише після успішного складання іспиту з практики водіння.
Подібні статті
16 тра 2024
Сліпа зона автомобіля
Перед виїздом на проїжджу частину кожен водій повинен подбати про те, щоб забезпечити собі максимальний огляд з усіх боків автомобіля. Така підгот ...
Читати далі
16 тра 2024
Як здати на права в Україні у 2024 році
Наявність автомобіля - гостра необхідність для кожної сучасної людини. З цієї причини все більша кількість українців приймають рішення <a href= ...
Читати далі
26 лют 2024
Зі скількох років можна здавати на права
<a href="https://stolica.com.ua/uslugi/podgotovka-na-kategoriyu-a/">Категорія «А»</a> надає можливість керувати різними двок ...
Читати далі
Знижка
4000 грн
Залиште заявку та отримайте знижку!